Kürtaj (Küretaj)

Kürtaj, rahim içinde oluşup istenmeyen gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir.
Literatürde dilatasyon ya da gebelik terminasyonu olarakta geçmektedir. Aslında kürtaj tüm rahimin temizlenmesidir. Gebeliğin 10. haftasına kadar Türkiye Cumhuriyetinde kürtaj yasaldır.Yasal prosedürlere uygun olarak ve tıbbi kurallara uymak gerekir.

Kürtaj sonrası ağrı olur mu?

Öncelikle kürtaj işlemi güvenilir hastane koşullarında ve hijyenik ortamlarda yapılmalıdır. Çünkü oluşabilecek her türlü komplikasyonlarda hasta güvenliği açısında da çok önemlidir.Cerrahi müdahalenin ve anestezinin getirebileceği riskler oluşabilir.Hastanın sağlığı ve konforu için hastane şartlarının ve anestesi uzmanının işleme eşlik etmesi büyük önem taşımamtadır.

Genel anestesi esnasında hasta işlemi hissetmemektedir ve bilinci de işlem esnasında kapalıdır. İşlem sırasında ağrı, sızı olmadan operasyon gerçekleştirilmektedir. Öncesinde hastanın tüm tahlil ve tetkitleri yapılarak (kan değerleri,kanama, pıhtılaşma riski) hasta detaylı değerlendirilmektedir. Kürtaj işlemi sonrası ağrı adet ağrısı gibi olmaktadır.İşlemden sonra ki 7/8 gün adet kanamasından daha az vajinal kanamalar görülebilir.

Kürtaj Sonrası Durumlar

Kürtaj işlemi sonrasına parça kalma riskine karşı rahim ultrason ile detaylıca kontrol edilmektedir.Kürtaj sonrasında olabilecek yoğun kanamalarda hekime başvurmanız gerekmektedir. İşlem sonrasında yaklaşık 30 gün boyu sürebilecek vajinal kanamalar görmeniz beklenebilir. Kürtaj sonrasında rahim az da olsa hasar aldığı için ve yapışık olmasına bağlı adet göremeyebilirsiniz ancak genel olarak böyle reaksiyonlarla karşılaşılmaz. Aynı gün içinde taburcu olup, 1 gün dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Kürtaj sonrası Kontrol

Her kadın kürtaj işleminden sonra karın ağrısı, ateş, yoğun kanama gibi durumda hekiminize acilen başvurmanız gerekmektedir. Bunun haricinde işlem sonrasından 1 hafta sonra kontrole gidilmesi uygundur.
Kürtaj işlemi steril bir ortamda gerçekleştiği için enfeksiyon sık gördüğümüz bir durum değildir. Ancak rahim ve yumurtalık iltihaplanmasına karşın yakından takip edilmelidir. Gerektiğinde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj sonrası cinsel ilişki ilk 15 gün yaşanmaması öneriliyor. Bunun sebebi ise işlem sonrasında rahim içi dokuları hasarlı olduğu için enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksektir. Kürtaj sonrasında cinsel ilişki esnasında partnerinizin prezervatif kullanmasını öngörüyoruz böylelikle mikrop kapma riskinin önüne geçebiliyor.